• خرید مجموعه داستان های درماندگان ژانر تراژدی و اجتماعی به قلم احمد آذربخش برای خرید کلیک کنید
  • دیو، دیو است؛ انسان، انسان. هاله‌های خاکستری از میان می‌روند؛ این‌جا یا فرشته‌ای و یا شیطان. رمان دیوهای بیگانه اثر آیناز تابش کلیک کنید
  • رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید

پزشکی و سلامت علائم، علل و درمان کبد چرب و ناسالم

• نویسنده موضوع MahSana♡
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 29
  • بازدیدها 746
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
بیماری کبد چرب غیر الکلی
استئاتوهپاتيت غيرالكلي (NASH)
استئاتوهپاتيت غيرالكلي (NASH) نوعی NAFLD است. این وضعیت زمانی روی می دهد که تولید چربی اضافی در کبد با التهاب کبدی همراه باشد. در صورتی که کبد ضمن وجود چربی اضافی در آن، ملتهب باشد و هیچگونه سابقه مصرف ا*ل*ک*ل زیاد وجود نداشته باشد، ممکن است پزشک بروز NASH را تشخیص دهد. NASH در صورت عدم درمان می تواند موجب اسکار کبد شود. این وضعیت در موارد شدید می تواند سیروز و نارسایی کبدی را در پی داشته باشد.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان
امضا : MahSana♡

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)
بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) هنگامی ایجاد می شود که چربی در کبد افرادی که ا*ل*ک*ل زیادی مصرف نمی کنند تجمع یابد. در صورت وجود چربی اضافی در کبد فرد و عدم سابقه مصرف ا*ل*ک*ل زیاد، تشخیص پزشک ممکن است NAFLD باشد. در صورتی که همراه با ایجاد چربی التهاب یا عوارض دیگری دیده نشوند، این بیماری تحت عنوان کبد چرب غیر الکلی ساده شناخته می شود.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
کبد چرب حاد بارداری (AFLP)
کبد چرب در بارداری

کبد چرب حاد بارداری (AFLP) یک عارضه نادر اما جدی در بارداری است. علت دقیق آن مشخص نیست. AFLP معمولاً در سه ماهه سوم بارداری خود را نشان می دهد. این بیماری در صورت عدم درمان، خطرات جدی برای سلامتی مادر و نوزاد در حال تکوین دارد. در صورت ابتلا به AFLP، دستور پزشک این است که زایمان در اسرع وقت صورت گیرد. ممکن است لازم باشد تا چندین روز پس از زایمان مراقبت های پیگیرانه ادامه یابد. احتمالاً طی چند هفته پس از زایمان سلامت کبد به حالت عادی باز می گردد.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
بیماری کبد چرب الکلی (ALFD)
نوشیدن زیاد ا*ل*ک*ل به کبد آسیب می رساند. وقتی کبد آسیب دید، نمی تواند چربی را به درستی تجزیه کند. این امر می تواند منجر به تجمع چربی شود و به کبد چرب الکلی معروف است. بیماری کبد چرب الکلی (ALFD) اولین مرحله بیماری کبدی ناشی از ا*ل*ک*ل است. در صورتی که همراه با تجمع چربی التهاب یا عوارض دیگری وجود نداشته باشد، این وضعیت تحت عنوان کبد چرب الکلی ساده شناخته می شود.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
استئاتو هپاتیت الکلی (ASH)
درمان کبد چرب

استئاتو هپاتیت الکلی (ASH) نوعی AFLD است. این وضعیت زمانی روی می دهد که تجمع چربی اضافی در کبد با التهاب کبدی همراه است. این حالت به هپاتیت الکلی نیز معروف است. در صورتی که کبد ضمن وجود چربی اضافی در آن، ملتهب است و فرد ا*ل*ک*ل زیادی مصرف می کند، ممکن است تشخیص پزشک بر ASH باشد.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
اگر ASH به درستی درمان نشود می تواند منجر به بروز اسکار کبدی شود. اسکار کبدی شدید به عنوان سیروز شناخته می شود. این شرایط می تواند نارسایی کبدی را در پی داشته باشد. برای درمان کبد چرب الکلی، پرهیز از ا*ل*ک*ل حائز اهمیت است. در صورت داشتن اعتیاد به ا*ل*ک*ل، یا اختلال در مصرف ا*ل*ک*ل، ممکن است پزشک به انجام مشاوره یا سایر روش های درمانی توصیه داشته باشد. درباره تأثیرات ا*ل*ک*ل بر ب*دن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
عوامل خطر ابتلا به کبد چرب
کبد چرب گرید ۱

نوشیدن مقادیر زیاد ا*ل*ک*ل خطر بروز کبد چرب را افزایش می دهد. همچنین وجود موارد زیر ممکن است فرد را در معرض خطر بیشتری قرار دهد:

• چاقی
  • داشتن مقاومت به انسولین
  • ابتلا به دیابت نوع 2
  • ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک
  • باردار بودن
  • سابقه عفونت های خاص مانند هپاتیت C
  • مصرف داروهای خاصی مانند متوترکسات (Trexall)، تاموکسیفن (Nolvadex)، آمیودورون (Pacerone) و اسید والپروئیک (Depakote)
  • سطح بالای کلسترول
  • سطح بالای تری گلیسیرید
  • قند خون بالای
  • ابتلا به سندرم متابولیک
در صورت داشتن سابقه خانوادگی بیماری کبد چرب، احتمال بروز این بیماری در شما بیشتر است.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
مراحل کبد چرب
کبد چرب و ریزش مو

کبد چرب می تواند در چهار مرحله پیشرفت کند:

• کبد چرب ساده. تجمع چربی اضافی در کبد دیده می شود.
  • استئاتو هپاتیت. در این حالت ضمن تجمع چربی اضافی، التهاب کبدی نیز وجود دارد.
  • فیبروز. التهاب کبد موجب ایجاد اسکار شده است.
  • سیروز. اسکار کبد گسترش یافته است.
سیروز وضعیت مهلکی است که می تواند منجر به نارسایی کبدی شود. این شرایط ممکن است برگشت ناپذیر باشد. به همین دلیل جلوگیری از پیشرفت آن در وهله اول بسیار حائز اهمیت است. برای جلوگیری از پیشرفت کبد چرب و ایجاد عوارض، برنامه درمانی مورد توصیه پزشک خود را دنبال کنید.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
پیشگیری از بیماری کبد چرب
برای پیشگیری از کبد چرب و عوارض احتمالی آن، پیروی از یک سبک زندگی سالم حائز اهمیت است.

• اجتناب یا محدود کردن مصرف ا*ل*ک*ل
  • حفظ وزن مناسب
  • مصرف رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی که حاوی چربی های اشباع، چربی های ترانس و کربوهیدرات های تصفیه شده اندک باشد.
  • اقدام در جهت کنترل قند خون، میزان تری گلیسیرید و کلسترول خون
  • دنبال کردن برنامه درمانی توصیه شده توسط پزشک در صورت ابتلا به دیابت
  • انجام حداقل 30 دقیقه ورزش در بیشتر روزهای هفته
انجام این مراحل می تواند به بهبود سلامت کلی شما نیز کمک کند

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
چشم انداز بیماری کبد چرب
علائم کبد چرب خفیف

در بسیاری موارد، امکان بهبود کبد چرب از طریق تغییر سبک زندگی وجود دارد. این تغییرات ممکن است به پیشگیری از آسیب کبدی و ایجاد اسکار کمک کند. این بیماری در صورت عدم درمان می تواند باعث التهاب، آسیب به کبد و اسکار برگشت ناپذیر شود. اسکار شدید کبدی به عنوان سیروز شناخته می شود.

بروز سیروز، خطر ابتلا به سرطان و نارسایی کبد را افزایش می دهد. این عوارض می توانند کشنده باشند. پیروی از برنامه درمانی مورد توصیه پزشک فوق تخصص گوارش و کبد و دنبال کردن شیوه زندگی کلی سالم برای حصول نتیجه بهتر حائز اهمیت است.

بالا