• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان ترسناک.فانتزی.عاشقانه‌ مَسخِ لَطیف به قلم کوثر حمیدزاده کلیک کنید

ساختار اصلی تشکیل دهنده اشک و فواید آن

• نویسنده موضوع MahSana♡
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 22
  • بازدیدها 1K
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
- اشک رفلکس(reflex tears): هر چیزی که باعث ت*ح*ریک و یا خشک شدن چشم شود، می تواند تولید این نوع اشک را افزایش دهد. این نوع اشک به طور غیر ارادی و در پاسخ به مواد محرک چشم نظیر ذرات خارجی، گرد و غبار، آلرژن ها، پاتوژن ها و مواد محرک دیگری همچون بخار پیاز، گ*از اشک آور و افشانه فلفل ترشح می شود. این اشک ها سعی می کنند تا مواد محرک و آزار دهنده را از چشم ها پاک کنند. باد شدید و نور شدید خورشید نیز می تواند باعث تولید اشک رفلکس شود. این اشک بیشتر آبکی بوده و از لیزوزویم و ایمنوگلوبولین بیشتری برخوردار است.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان
امضا : MahSana♡

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
- اشک احساسی و یا گریه(emotional tears/crying) : این اشک هنگام احساساتی شدن انسان ها (استرس هیجانی ) و یا احساس درد فیزیکی ترشح می شود. آغازگرهای هیجانی این نوع اشک معمولا خشم، اندوه، شادی، ترس، شوخ طبعی و ناکامی می باشند. ترکیبات شیمیایی این نوع اشک با ترکیبات دو اشک قبلی متفاوت است. اشک احساسی حاوی هورمون ها و پروتئین های بیشتری است . این اشک حاوی هورمون های پرولاکتین، هورمون رشد، آدرنوکورتیکوتروپین، آندروفین و فلز منگنز است .

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
آیا اشک و گریه کردن مختص انسان ها است؟
برخی معتقدند به غیر از انسا نها؛ فیل ها و گوریل ها نیز می توانند، گریه کنند اما نه به پیچیدگی گریه انسان.

حیوانات دیگر اغلب هنگام درد کشیدن، وارد شدن اجسام خارجی در چشم ها و یا خشک شدن چشم ها دچار اشک ریزی می شوند. حیوانات (به ویژه نوزادان آن ها) بصورت آوایی و مانند نوزادان تازه متولد شده گریه می کنند بدون تولید اشک.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
اطلاعات جالب توجه در خصوص اشک:
- غدد اشکی روزانه در حدود 2 قاشق پر چایخوری اشک تولید می کنند.

- شور بودن اشک عمدتا به علت وجود کلراید سدیم و پتاسیم در اشک است . میزان نمک موجود در اشک با میزان نمک پلاسمای خون برابراست.

- از آنجایی که جنین نیز در درون رحم قادر به گریه کردن است، بنابراین گریه کردن نمی تواند یک رفتار آموختنی باشد. اما فرهنگ، سن، جنسیت، فرآیند اجتماعی شدن، شخصیت، روابط و بافت اجتماعی همگی می توانند در شکل بیان گریه تعیین کننده باشند.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
- PH اشک اندکی قلیایی و خود اشک ترش و شور مزه است .

- سرفه شدید، استفراغ، احتقان بینی، آلرژی بینی، التهاب یا عفونت بینی و یا چشم و اختلالات عصبی نیز می تواند باعث اشک ریزی شوند.

- گریه کردن در برخی فرهنگ ها عملی کودکانه و غیر موقر محسوب شده و گریستن در انظار عمومی قبیح است.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
- اشک ریزی هنگام خمیازه کشیدن و یا خندیدن، به علت وارد شدن فشار به غدد و کیسه اشکی است . علت دیگر آن می تواند این مسئله باشد که غدد اشکی تحت کنترل سیستم عصبی خود مختار هستند. این سیستم عصبی تمام کارکردهای غیر ارادی را کنترل می کند. هنگامی که این اعصاب ت*ح*ریک می شوند (هنگام خمیازه) غدد اشکی نیز اندکی ت*ح*ریک می شوند.

- بسیاری از افراد به علت مبتلا بودن به خشکی چشم قادر به گریه کردن نیستند. اما دراختلال دیگری که در پی اسیب های مغزی ایجاد می شود، فرد ممکن است بطور مداوم برای ساعت ها بدون علت گریه کند.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
- علت سوزش و اشک ریزی چشم ها هنگام خرد کردن پیاز به علت وجود آنزیم ها و آمینو اسید سولفوکساید موجود در سلول های پیاز است . آمینو اسید سولفوکساید توسط آنزیم های پیاز به سولفینیک اسید تبدیل می شود، که بسیار ناپایدار بوده و فورا به گازی فرار تبدیل می شود. هنگامی که این گ*از با آب درون چشم (اشک) ترکیب می شود تولید اسید سولفوریک ملایمی را می کند که باعث سوزش و اشک ریزی می شود و با افزایش تولید اشک ب*دن سعی می کند تا اسید سولفوریک را رقیق کرده و از چشم ها بشوید.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
چرا گریه ؟
- نوزادان از گریه به عنوان ابزار بقا استفاده می کنند. گریه کودکان یک وسیله ارتباطی با مادر بوده و از طریق آن طلب کمک می کنند. علل اصلی گریه نوزادان گرسنگی، پوشک خیس، کثیف و یا نامناسب، نیاز به نوازش، درد ناشی از گ*از معده یا روده، سرما و گرمای شدید، کسالت و بی حوصلگی، استرس، گوش درد، محیط پر ازدحام، درد، جلب توجه و... است .

- علل گریه افراد بزرگسال شامل؛ غم و اندوه (49%)، شادی و خوشی (21%)، خشم (10%)، همدردی (7%)، اضطراب (5%) و ترس(4%) است .

- انسان ها برای تحت تاثیر قرار دادن و برانگیختن احساسات و ترحم دیگران نیز متوسل به گریه می شوند.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
گریه و اشک ریختن چه فوایدی دارد؟
- هنگامی که دچار استرس هیجانی می شویم، مغز و ب*دن شروع به تولید ترکیبات شیمیایی و هورمون های خاصی می کند. گریه کمک می کند تا این ترکیبات شیمیایی زائد که نیازی به آنها نیست از ب*دن حذف شوند.

- اشک های احساسی در واقع مواد سمی ای که در پی استرس هیجانی در خون تجمع می شوند را از ب*دن دفع می کنند.

- اشک های احساسی سطح منگنز ب*دن را کاهش می دهند. این مواد معدنی بر روی خلق و خو تاثیر مستقیم می گذارد. غلظت منگنز اشک احساسی 30 برابر بیشتر از منگنز موجود در خون است.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
احساسی نسبت به اشک پایه و رفلکس حاوی 24 درصد پروتئین آلبومین بیشتری است .

- گریه مانند ادرار و تعریق باعث حذف مواد سمی و محصولات زائد ب*دن می شود.

- گریه یک مکانیسم رایگان، طبیعی و قدرتمند برای کنار آمدن با درد، استرس و اندوه است .

- هورمون هایی که پس از استرس در ب*دن انباشته می شوند به حد سمی رسیده و باعث تضعیف سیستم ایمنی ب*دن و دیگر فرآیندهای بیولوژیک می شوند. اشک های احساسی به عنوان دریچه اطمینان برای قلب عمل می کنند.

- ترکیباتی که حین استرس در ب*دن جمع می شوند با اشک خارج می شوند. همین امر باعث کاهش استرس می شود. این مواد شامل آندورفین (lucine-enkephaline)، که در کنترل درد موثر است، پرولاکتین که در تنظیم تولید شیر نقش دارد و آدرنوکورتیکوتروپین (ACTH) می شود که یک نشانگر مهم استرس است. سرکوب گریه و اشک باعث افزایش استرس می شود.

بالا