• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان ترسناک.فانتزی.عاشقانه‌ مَسخِ لَطیف به قلم کوثر حمیدزاده کلیک کنید

شورای نقد معرفی و نقد رمان بعد از آن شکست | نفس موسوی کاربر انجمن تک رمان

• نویسنده موضوع نفس موسوی
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 6
  • بازدیدها 569
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

نفس موسوی

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-13
لایک‌ها
887
امتیازها
53
کیف پول من
0
نام رمان: بعد از آن شکست
نام نویسنده:نفس موسوی
ژانر: عاشقانه تراژدی
خلاصه:

شکست بخشی از زندگیست…
اگر شکست نخورید نمی آموزید
و اگر نیاموزید هرگز تغییر نخواهید کرد...

داستان روایت زندگی آیلار، دختری از تبار آرزوهای کوچک و و بزرگ، مثل همه انسان‌ها...
اما در یک قدمی وصال آرزوهایش، به پوچی می‌رسد،
عشق، باری دیگر در قلبش را می‌زند و این‌بار شاید جغد شوم بر شانه‌هایش لانه نکند.
خواهیم دید که این شکست را چگونه پشت سر میگذارد...
آیا از دست دادن عشق چندین ساله خود آسان است؟
رمان ژانری عاشقانه دارد
و از زبان سوم شخص(دانای کل) نوشته می‌شود.

لینک رمان:

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

MAHTA☽︎

مدیرارشد بازنشسته+نویسنده اختصاصی
نویسنده اختصاصی
نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-01-15
لایک‌ها
12,257
امتیازها
113
کیف پول من
9,212
| به نام نگارنده هستی |
نویسنده گرامی؛ شروع معرفی و نقد رمان‌تان را به شما تبریک می‌گویم.
قبل از هر چیزی تاپیک زیر را مطالعه نمایید:

اطلاعیه? - قوانین درخواست نقد | انجمن تک رمان

نویسندگان عزیز توجه نمایید چنین پیام هایی اسپم محسوب می‌شوند:
_وااای چه رمان زیبایی
_کی تموم میشه پس؟
_اه از شخصیت علی بدم میاد!
و....
در صورت مشاهده از گزینه "گزارش" استفاده کنید.
در صورت مشاهده نقد تند و بی احترامی به مدیریت نقد مراجعه نمایید.
موفق باشید.

مدیریت تیم نقد

امضا : MAHTA☽︎

MAHTA☽︎

نویسنده اختصاصی
نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-01-15
لایک‌ها
12,257
امتیازها
113
کیف پول من
9,212
به نام صاحب قلم.
نقد رمان بعد از آن شکست
نویسنده نفس موسوی
دوست عزیزم ممنون از این که ما رو برای نقد رمان خود انتخاب کردی. متن زیر صرفا جنبه‌ی کمکی دارد و هیچ‌گونه سلیقه‌ی شخصی در نقد دخالتی نداشته.

نام رمان: نام رمان با توجه به سیر داستان مورد پسند بود و واقع‌بینانه.

خلاصه: خلاصه‌ی رمان شما معمولی بود که متاسفامه هیجانات لازم برای کشش ابتدایی رمان رو به کار نبرده بودین. برای یک خلاصه‌ی معمول کفایت می‌کنه؛ اما اگر به دنبال جذابیت و ‌دیده شدن هستید، باید خلاصه رو گسترش و هیجان بدین.

مقدمه: مقدمه از ویژگی خوبی برخوردار بود و به درستی انتخاب شده بود.

شروع رمان: شروع داستان شما برای من تکراری بود. چرا که همچین شروعی رو در رمان‌های دیگه دیده بودم. دختری که شکست خورده بود و ل*ب دریا کز کرده بود. از آن سو هم مردی که بهش چشم دوخته بود و حتی اون سگ! اما خب تغییرات قابل توجه بودن و تفاوت رمان رو نشون می‌دادن.
یکی از اشکلات شروع رمان قسمت نجات آیلار به دست آراز بود. کسی که بیهوش میشه، آیا داد می‌زنه؟ ناله می‌کنه؟ بی‌هوشی، در یک عمل ناگهانی رخ میده که در اون عمل، عملکرد مغز و اندام‌ها بطور غیرمنتظره‌ای مختل میشه.
مشکل دیگه تجزیه‌ی آیلا توسط آراز. آرازی که با خوندن پارت‌های اولیه حس می‌کردم دچار زیبایی آیلار شده نه عشقی که باید در یک نگاه رخ بده.
در مورد دیگه نیازی به آوردن تمامی اطلاعات در ابتدای رمان نیست. کاری که به آراز محول شده بود(استاد دانشگاه). بهتر بود در پارت‌های آینده مطرح بشه و حتی معنی نام آیلار.
قسمتی که در پارت‌های ابتدایی اشاره کرد به خودکشی آیلار قابل هضم نبود. انتخاب خودکشی و عمل به اون خیلی زمان می‌بره و متاسفانه آیلار بدون هیچ درگیری به آب زد.

سیر داستان: رمان از روند تندی برخوردار بود که در همون سه پارت ابتدایی ما با اتفاقات زیادی مواجه شدیم که در کمال ناباوری هم به سرعت حل شدند. تندی بیش‌ازحد رمان به حدی بود که از پرداختن به احساسات و عواطف پرهیز شده بود و ما شاهد یک فیلمنامه‌ی تند شده بودیم. لباس عوض کرد و خوابید. صبح بلند شد و صبحانه خورد و.... این‌جور خلاصه‌نویسی تاثیر و جذابیت قلم‌تون رو کم می‌کنه.
گاهی بهتره فعالیت‌های روزمره رو حذف کنید که کلیشه‌ای نباشه.

شخصیت‌سازی:
شخصیت‌سازی صرفا توصیف رنگ مو و چشم و جذابیتش نیست. صرف این که گفت آراز مغرور و سرده نمیشه با این روند بهش پی برد. غرور آراز رو باید توی حرف زدن‌ها و افکار، مونولوگ‌ها و احساساتش بیرون کشید؛ اما جواب سلام ندادن و سر تکون دادن کافی نیست و باید به عواطف و احساسات شخصیت‌ها بیشتر پرداخته بشه و بهتره از مونولوگ‌های بیشتر و پرداختن به فضاسازی استفاده بشه.

فضاسازی‌ها:
فضاسازی مکان: در این مورد زیاد در طول رمان پرداخته نشده بود و تصورات خواننده گنگ و مبهم می‌شدند.

فضاسازی زمان: در بعضی مواقع نمی‌فهمیدیم که اتفاقات در چه زمانی و بازه‌ای رخ دادند. شما باید به گونه‌ای فضاسازی رو در نظر بگیرید که گویا راوی یک داستان واقعی هستید. راوی که تمام قصه رو برای ما خواننده‌ها به تصویر بکشه.

عواطف و احساسات:
متاسفانه تا اینجای رمان در حق این بخش کم‌لطفی شده بود. آیلار رو با گریه کردن شناختیم؛ اما همذات‌پنداری رخ نداد. چرا که احساسات و عواطف با شدت خودشون منتقل نشدن و گاهی اصلا بهشون پرداخته نشده بود.

علائم نگارشی و اشتباهات تایپی:
خوشبختانه در رمان شما سعی شده بود به بهترین حد از علائم نگارشی و دستورالعمل‌ها استفاده بشه و موفق بودید.

مستأهل معنیش رو نفهمیدم. منظورتون کلمه‌ی «مستأصل» بود؟

زاویه‌ی دید:
دانای کل و سوم شخص مفرد برای بهتر نشان دادن موارد بسیار انتخاب مناسبیه. تنها نکته‌ی مهم در انتخاب زاویه‌ی دید، انتخاب مناسب اون در زمان و مکان مناسب‌تره. گاهی می‌تونستید از اول شخص استفاده کنید تا عواطف و افکار رو به راحتی بیان کنید.

نقدکلی:
✅تغییرات ناگهانی و تصمیمات ناگهانی آیلار دور از ذهنه. با کمی آب و تب دادن می‌شد اتفاقات رو بهتر و راحت‌تر در ذهن جای داد و به واقعیت نزدیک‌ کرد.
✅گاهی میون مونولوگ‌های دانای کل، اشتباهات این‌چنینی از تغییر زاویه دید رقم می‌خورد:
«من آیلارم، یه دختر کینه‌ای که از این پس فقط به دنبال تلافی و انتقام از این خانواده هستم.
آیلاری می‌سازم که همه را پشیمان کنم.»
«یک_صفر به نفع من آقا پارسا.
حالم ازت به هم می‌خوره پسره‌ی هوس‌باز.
ریشه عشقت رو تو وجودم خشک می‌کنم.
اگه این کار رو...»
و الباقی... که بهتر بود به زمزمه‌ای یا تفکری اشاره کنن تا یهو شاهد تغییر زاویه دید نشیم.

امضا : MAHTA☽︎

MAHTA☽︎

نویسنده اختصاصی
نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-01-15
لایک‌ها
12,257
امتیازها