• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان ترسناک.فانتزی.عاشقانه‌ مَسخِ لَطیف به قلم کوثر حمیدزاده کلیک کنید

حقوق جایگاه امنیت قضایی در حقوق ایران

• نویسنده موضوع MAHDIS
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 14
  • بازدیدها 399
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

MAHDIS

نویسنده انجمن + مدیر ارشد بازنشسته
نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
0l7ce1.jpeg

رسیدن به عدالت اجتماعی در تمام جوامع بشری از مهم ترین برنامه های دولت ها و حکومت ها محسوب می شود. یکی از اساسی ترین ابزار نیل به این هدف، به ویژه در کشور ما، اجرای صحیح قانون و مصون ماندن از عواقب و تبعات احتمالی اجرای آن است.امنیت یک پدیده ادراکی و احساسی است، یعنی این اطمینان باید در ذهن مردم، دولت مردان، زمامداران و تصمیم گیرندگان به وجود بیاید که امنیت لازم برای ادامه زندگی بدون دغدغه وجود دارد، اما تعیین درجه و مرتبه امنیت مورد نیاز ممکن نیست. توجه به امنیت و قانون برای تحقق عدالت اجتماعی از محورهای اساسی اندیشه های اجتماعی به شمار می رود.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

امضا : MAHDIS

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
● انواع امنیت با توجه به حوزه های عمده اجتماعی

▪ امنیت سیاسی:

هر کس حق دارد در سرنوشت خود دخالت کند، هیچ کس را نمی توان به داشتن باور سیاسی خاصی وادار کرد یا او را از داشتن باور سیاسی خاصی منع کرد.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
▪ امنیت قضایی:

احترام و التزام به قانون از نخستین شرایط استحکام جامعه و ایجاد نظم و امنیت فردی و اجتماعی است، برنامه ریزی دراز مدت به منظور فراهم کردن امکان تحول و رشد تنها در جایی میسر است که قانون، نظم و امنیت، ثبات و امید به آینده و اعتماد متقابل حکم فرما باشد، بدیهی است که وجود قوه قضاییه ای توان مند و سالم از لوازم اولیه تحقق امنیت قضایی است.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
▪ امنیت اداری:

امنیت شغلی و امنیت شان فردی است، امنیت شغلی به معنای آن است که همه شهروندان بتوانند کار شایسته ای داشته باشند و هیچ کس را نتوان از شغل دلخواهی که شایستگی آن را دارد، منع کرد، مگر آن که در اثر آن اشتغال ضرر و زیانی به خود یا به جامعه وارد آید، به عبارت دیگر امنیت شان فردی، احترام به مقام و منزلت اجتماعی هر فرد است.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
▪ امنیت فرهنگی:

انسان ها زبان، گویش، نژاد، هنر، سلیقه و بینش های متفاوتی دارند و این تفاوت ها و اختلافات به نص صریح قرآن کریم برای شناخت و شناساندن است و تنها امتیاز انسان ها نزد خداوند درجه تقوا و پرهیزکاری آنان است. بنابراین باید خاک، خون، آداب، سنن، زبان و مذهب همه افراد جامعه محترم شمرده شود و تا زمانی که سلیقه ها و عقده های خاص موجب زیان دیگری نشده، با مزاحمتی رو به رو نشود.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
▪ امنیت اقتصادی:

تعیین سیاست های کلی در بخش امنیت اقتصادی جامعه و نهادینه کردن الگوهای عملی رفتار (هنجارها) در این زمینه یکی از حوزه های اساسی امنیت و قانون گرایی است، امروزه امنیت اقتصادی بیش از گذشته تبدیل به مسائل ظریف و حساس جامعه شده است، به طوری که اگر قواعد و قوانینی در این زمینه تعیین و وضع نشود، ضمن رواج هرج و مرج و بحران، شاهد از بین رفتن امنیت در این حوزه خواهیم بود که بدون تردید سرمایه، ثروت، تولید و کارآفرینی در جامعه را تهدید می کند.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
امنیت، فراغت بالی است که در پرتو آن آدمی بدون واهمه از تعرض و تهاجم قدرت افراد یا حکومت ها به ادامه حیات مدنی توفیق می یابد و در واقع، امکان استفاده سالم از اقتدار قانونی و قضایی برای دفع و رفع تهاجم فردی و اجتماعی، شکل دهنده امنیت قضایی است.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ۲ نوع امنیت شامل امنیت فردی و قضایی پیش بینی شده است.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
▪ امنیت فردی:

مطابق اصول ۲۱، ۲۲، ۲۳، ۳۲ و ۳۸ قانون اساسی، حیثیت، جان، مال و حقوق و مسکن افراد از تعرض مصون است. داشتن عقده و فکر مورد احترام قانون بوده، تفتیش عقاید ممنوع شده و صرف داشتن عقیده موجبی برای مواخذه افراد و تعرض به آنان نیست، همچنین هیچ کس را نمی توان دستگیر کرد، مگر به حکم و ترتیبی که قانون تعیین می کند، شکنجه برای گرفتن اقرار نارواست و عامل آن مستحق مجازات شناخته شده است. هتک حرمت و حیثیت بازداشت شدگان، زندانیان و تبعید شدگان به هر صورت ممنوع است و اقامت اجباری افراد جز به موجب قانون ممکن نیست.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
البته مصادیق امنیت فردی و حقوق مورد شناخت آن در پرتو بهره مندی از امنیت قضایی میسر است که در بند ۱۴ اصل سوم قانون اساسی، تامین امنیت قضایی عادلانه پیش بینی شده است.

▪ امنیت قضایی:

قانون اساسی تامین کننده امنیت قضایی است. مطابق اصل ۶۱ قانون اساسی، اعمال قوه قضاییه باید براساس موازین اسلامی باشد، با عنایت به اصول ۱۵۶ تا ۱۵۹ این قانون، دادگستری محل تظلمات عمومی است و نظارت بر حسن اجرای قوانین و تحقق عدالت بر عهده این نهاد است، به موجب اصل ۱۵ قانون اساسی، مجازات باید علنی باشد، مگر در موارد استثنایی که قانون مقرر می کند.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
برابر اصل ۶۶ قانون اساسی، احکام دادگاه ها باید مستند به مواد و قانون و اصولی باشد که براساس آن حکم صادر شده است، اصل ۱۶۷ این قانون می گوید: قاضی موظف است حکم هر دعوا را جست و جو کند و به هیچ بهانه ای نمی تواند از رسیدگی به دعوا و صدور حکم امتناع کند. مطابق اصل ۱۶۹ که اصل قانونی بودن جرم و مجازات است، هیچ فعل ترک فعلی به استناد قانون موخر جرم حساب نمی شود. در اصل ۱۷۱ قانون اساسی نیز جبران خسارت مادی و معنوی ناشی از اشتباه قاضی پیش بینی شده است.

بالا