• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان ترسناک.فانتزی.عاشقانه‌ مَسخِ لَطیف به قلم کوثر حمیدزاده کلیک کنید

حقوق حقوق تکنولوژی چیست؟

• نویسنده موضوع MAHDIS
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 6
  • بازدیدها 557
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

MAHDIS

نویسنده انجمن + مدیر ارشد بازنشسته
نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
حقوق تکنولوژی چیست؟

حقوق تکنولوژی چیست؟

الف) مقدمه:
عبارت حقوق تکنولوژی، در ادبیات حقوقی ایران و جهان، واژه ی نسبتا تازه ای است. حقوق تکنولوژی، می تواند تعاریف و معانی متعددی داشته باشد. در واقع معنای اراده شده از حقوق تکنولوژی بسته به مکان و نحوه ی کاربرد آن، متفاوت است. در بعضی از موارد، عبارت حقوق تکنولوژی، به معنای حقوق کامپیوتر به کار می رود. در این مفهوم، کلیه مسائل مرتبط با کامپیوتر که به حقوق افراد، ارتباط دارد مورد نظر است. حقوق تکنولوژی گاهی به معنای حقوق ارتباطات، به کار گرفته می شود. در این عبارت مسائل حقوقی پیرامون ارتباطات افراد از طریق ابزار تکنولوژی، بررسی می شود. در نهایت، حقوق تکنولوژی، گاهی به مفهوم حقوق مالکیت معنوی است. یعنی حمایت از حق اختراع و امثال آن.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

امضا : MAHDIS

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
ب) مسائل مهم حقوق تکنولوژی:

حقوق تکنولوژی در معنای عام آن، مسائل گوناگونی رو پوشش می دهد. در حقیقیت، حقوق تکنولوژی به دنبال آن است تا مانند سایر جنبه های حقوق، زوایای قانونی مربوط به انضباط تکنولوژیکی را با تعیین حدود مشخص شده در قوانین، تعیین کرده و از این طریق حقوق افراد را مورد حمایت قرار دهد. در این راستا، حقوق تکنولوژی، به طور مشخص به موضوعاتی مانند:

- حقوق هوافضا

- حقوق نانوتکنولوژی

- حقوق سایبر

- حقوق ارتباطات از راه دور

- حقوق انتقال فناوری

- حقوق ماکیت معنوی در تکنولوژی

و مانند این ها می پردازد. که هر کدام از آن ها، موضوع بحث جداگانه ای خواهد بود.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
ج) قوانین ایران در خصوص حقوق تکنولوژی:

با توجه به رشد فناوری های نوین، در سراسر جهان، قوانینی در خصوص جنبه های مختلف تکنولوژی، نگاشته و تصویب شد. در حال حاضر ایران، نظام حقوقی ایران نیز در خصوص تکنولوژی قوانینی دارد، من جمله قانون تجارت الکترونیک و قانون مجازات جرایم رایانه ای. هم چنین در خصوص ماکیت معنوی، قوانینی در جهت حمایت از آن به تصویب رسیده است. با این مفهوم، حقوق تکنولوژی در ایران شناخته شده و مورد حمایت است با این حال، قوانین موجود در زمینه حقوق تکنولوژی، هنوز کافی به نظر نمی رسند.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
د) جنبه نوین حقوق تکنولوژی:

یکی از جنبه های نوین حقوق تکنولوژی که در جهان تازگی دارد و در ایران، به دلیل ضعف فناوری و عدم موضوعیت، هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است، هوش مصنوعی است. مسئولیت ناشی از استفاده از هوش مصنوعی در هر دو حالت آن، یعنی هدایت شده توسط انسان و هوش مصنوعی خودمختار، موضوعی است که به دلیل برخی مسائل مانند تصادف ماشینهای خودران گوگل و تسلا، مورد بحث قرار گرفته است. مسئولیت مدنی ناشی از استفاده از به کارگیری تکنولوژی های پیشرفته، به زودی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
ه) ضرورت استفاده از وکیل حقوق تکنولوژی:

حقوق تکنولوژی به دلیل تازگی، ضعف قوانین و عدم آموزش جامع کارشناسان و قضات دادگستری در این خصوص، از جمله پرونده های پیچیده و بسیار تخصصی هستند. بهره گیری از خدمات تخصصی وکیل در زمینه حقوق تکنولوژی که با ظرایف آن آشنا بوده و بتواند ترجمان مناسب حقوقی-قضایی از از موضوع ارائه کند، بسیار حائز اهمیت است.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
خدمات وکیل تخصصی حقوق تکنولوژی، در دو دسته کلی جا می گیرد: نخست، مشاور در جلسات مذاکره و عقد قراردادهای مرتبط با حقوق تکنولوژی به نحوی که قرارداد جنبه های فنی و حقوقی را به طور همزمان و مطابق منافع طرفین، پوشش دهد؛ و دوم اینکه وکیل حقوق تکنولوژی، در پرونده های قضایی مرتبط ورود کرده و ارتباط معقولی میان مسائل حقوق تکنولوژی به عنوان بخش نوینی از حقوق و مسائل سنتی قضایی، برقرار نماید.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
و) موخره:

حقوق تکنولوژی، به عنوان بخش نسبتا تازه ای از حقوق، می تواند شامل موضوعات متنوعی باشد. موضوعات اساسی که فعالان عرصه تکنولوژی از منظر حقوقی در ایران درگیر آن هستند، بیشتر شامل مسائل مرتبط با حقوق ماکیت معنوی، مسئولیت مدنی ناشی از تکنولوژی و جرایم مرتبط با بهره گیری از تکنولوژی است. در این راستا بهره گیری از مشاوره تخصصی وکیل حقوق تکنولوژی می تواند بسیار راهگشا باشد.

بالا