• خرید مجموعه داستان های درماندگان ژانر تراژدی و اجتماعی به قلم احمد آذربخش برای خرید کلیک کنید
  • دیو، دیو است؛ انسان، انسان. هاله‌های خاکستری از میان می‌روند؛ این‌جا یا فرشته‌ای و یا شیطان. رمان دیوهای بیگانه اثر آیناز تابش کلیک کنید
  • رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید

مصاحبه مصاحبه با نگین مقصودی کاربر افتخاری انجمن

• نویسنده موضوع Maryam Ɓαησσ
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 11
  • بازدیدها 1K
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

Maryam Ɓαησσ

مدیریت کل سایت بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-25
لایک‌ها
28,581
امتیازها
118
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
254
بسم تعالی

C4A79CEE-3C80-4626-8971-49E1825C8802.png

سلام عرض میکنم خدمت نویسنده عزیز
ممنون از وقتی که در اختیار بنده قرار دادید.

درود مریم عزیزم.

یک بیوگرافی کوتاه از خودتون بفرمایید.
نگین مقصودی هستم، متولد ۱۳۷۱/۶/۲۷.
طراح، نویسنده و به شدت علاقمند به کتاب و فیلم.

چی شد که دست به قلم شدید؟
فکر میکنم بارها گفته باشم، فیلم و کتاب هری پاتر باعث شد من به نوشتن رو بیارم.
دوزاده یا سیزده سالم بود که قسمت اول فیلم هری پاتر رو دیدم. انقدر برام جذاب بود که روزی چند بار هر قسمت رو میدیدم، از خدا که پنهون نیست از شما چه پنهون، تا پونزده سالگی منتطر جغد هاگوارتز بودم که برام نامه بیاره و من به مدرسه ی علوم و فنون جادوگری برم. اون زمان دانلود فیلم مثل الان راحت نبود و من باید برای قسمت جدیدش کلی صبر میکردم. ولی من صبور نبودم و قسمت های جدید هری پاتر رو خودم مینوشتم. این موضوع باعث شد تا من به نوشتن رو بیارم و اولین داستان بلند و مجزام از هری پاتر رو در سن پونزده سالگی بنویسم.

کدام رمانتون موفق ترین بود؟
"جدال درندگان" که جلد دوم "زوزه در مه" هست کامنتای خیلی بهتری داشت و اکثرا چند باره این دو جلد رو خونده بودند.
رمان آخرم" سنترالیا" به دلایلی در هیچ انجمنی تایپش ادامه پیدا نکرد و منتظرم بعد از اتمامش نظرات عزیزان رو بدونم.

یکی از بهترین خاطرات دوران نویسندگیتون چیه؟
تمام شدن جلد اول رمانم.
همون شبی که زوزه در مه تمام شد و فرمت شد، بهترین خاطرات این دوران بود.

نظرتون درباره تک رمان چیه؟
انجمن خوب با کادر مدیریت عالی

یه جمله کوتاه درباره خدا.
محبتی تمام نشدنی....

بزرگ‌ترین حسرت شما به عنوان یک نویسنده چیه؟
اینکه هنوز هیچ کتاب چاپی ندارم.

تعریف شما از عشق چیه؟
عشق صیدیست که تیرت به خطا هم بخورد
حسترش تا به ابد کنج دلت خواهد ماند.
حاضرید در ازای چه چیزی نویسندگی رو کنار بذارید؟
تجربه.
بارها به این نتیجه رسیدم که نویسندگی رو برای کسب تجربه ی بیشتر برای مدتی رها کنم و زمانی به نوشتن برگردم که حرفی برای گفتن داشته باشم.

به نظرتون شایع ترین اشتباه نویسنده ها چی هست؟
مطالعه ی کم.
نویسنده باید دوبرابر چیزی که مینویسه، کتاب بخونه. این مطالعه ی پیوسته میتونه علاوه بر اینکه هشتاد درصد از ایرادات فاحش نویسندگان در زمینه ی نگارش رو حل کنه، بلکه درک درستی هم از نوشتن به نویسنده بده.

باتوجه به اینکه توی ژانر اجتماعی رمان ننوشتید تا به حال، ممکن هست یه روزی داستان زندگی خودتون رو بنویسید؟
بله.
هیچ چیز ناممکنی وجود نداره:)

نوشتن رمان گروهی راحت تر هست یا انفرادی؟
مسلما انفرادی
من بارها به کسانی که قصد نوشتن رمان گروهی رو داشتن متذکر شدم که متمرکز کردن دو ذهن خلاق ومتفاوت کار سختیه و تجربه ام در دو رمان گروهی این رو ثابت میکنه که من به شخصه نمیتونم با نفر دومی رمان بنویسم چون تعریفی که از ذهن خلاق دارم پر از پیچیدگیه و نمیتونم ذهنم رو با شخص دیگری هم مسیر کنم.

الگو و اسطوره شما در نویسندگی چه کسی هست؟
الگو که بسیاره چون معتقدم از هر نویسنده باید یک چیز مشخصی رو یاد گرفت.
از جی کی رولینگ، خیال پردازی کردن!
از مارکز، جادویی نوشتن و شخصیت پردازی بکر!
از ناباکوف، توصیفات عالی.
از شافاک، مونولوگ های گیرا و جذاب!
از برونته، داستان پردازی ساده.
و از صادق هدایت بی آلایش نوشتن درونیات رو و غیره...( تمام نویسندگان ایرانی و خارجی)
هر نویسنده ی حداقل یک فاکتور عالی در نوشته هاش هست که میشه اونها رو فرا گرفت و از نوشتنشون ل*ذت برد.

بزرگ‌ترین ریسک زندگیتون چی بوده؟ از نتیجه‌اش راضی هستید؟
یک ریسک کاری بود که نتیجه ی دلخواه حاصل شد.

مهم ترین درسی که از نویسندگی گرفتید چی بوده؟
صبور باشم و تفکر کنم.
نویسندگی علی الخصوص رمان نویسی و همینطور فانتزی نویسی، نویسنده رو مجبور به صبور بودن میکنه. اینکه چند روز زمان بزاری تا فقط از یک جمله ای که مینویسی راضی باشی، یعنی صبر...
و تفکر کردن هم که از اساس نویسندگیه.

اولین قدم برای نویسنده شدن چیه؟
نوشتن خاطرات روزانه.
بعد مطالعه ی درست و مناسب.

نویسندگی اولویت چندم زندگی شماست؟
دوم.

رنگ مورد علاقتون چیه؟
مشکی

نوشتن رمان عاشقانه سخت تر هست یا فانتزی؟
بی شک فانتزی.
بدون کوچک ترین قصد بی احترامی به عاشقانه نویس های عزیز، تجربه به من ثابت کرده وقت و انرژی که برای فانتزی نوشتن صرف کردم اصلا قابل قیاس با نوشتن رمان های سبک رئال از جمله عاشقانه نویسی نبوده.

چه چیزی باعث میشه از نویسندگی دلسرد بشید؟
تا الان که هیچ چیزی باعث نشده ولی مسلما بی توجهی ناشران به حق و حقوق نویسنده معمولا باعث دلخوریم میشه.
رمانی رو که چند سال براش زحمت میکشی، باید در خوش بینانه ترین حالت مفت بدی دست ناشرو منتطر حق التالیفت نباشی، یا اینکه ملیونی پول خرج کنی برای چاپ کتابت.
وقتی کتابای مرخرف و بی محتوارو میبینی که حسابی بولد میشند و تبلیغات براشون میشه، در حالی که خودت چون قرار نیست پولی رو برای چاپ هزینه کنی، سالها منتظر یک بررسی ساده میمونی، در اخر منجر به دلسرد شدن میشه.

خودتون رو در یک جمله توصیف کنید.
دختری که متعلق به زمان و مکان فعلیش نیست.

یه آرزو برای یکی از مهم ترین افراد زندگیتون.
تنش سلامت، دلش خوش...

یک آرزو برای انجمن تک رمان.
پر از درخشش و موفقیت.

بزرگ‌ترین آرزو شما؟
اینکه یک کتابخونه بزرگ داشته باشم که یکی از قفسه هاش کتابای خودم باشه.

حرف آخر...
ممنون از تیم تک رمان که این صحبت دوستانه رو ترتیب دادن، اما نکته ای هست که حتما باید بهش رسیدگی کرد و اونهم استعداد یابی در انجمن و غربال اونهاست.
من معتقدم هر نویسنده ای در یک ژانر میتونه به اوج درخشش برسه اگر راهنمایی های لازم رو بگیره.
مشکل نویسنده های کم سن و سال عزیزمون اینه که خیلی گنگ و تاریک به مسئله ی ژانر نویسی در رمان نگاه میکنند.
وظیفه ی ما به عنوان کسانی که همه چیز در نوشتن رو مدیون آموزش های مجازی در انجمن ها هستیم، این هست که خودمون هرانچه که تجربه کردیم رو در اختیار بقیه بذاریم. از جمله غربال بچه هایی که در نوشتن میشه بهشون امیدوار بود.
امیدوارم خسته اتون نکرده باشم.

موفق و پیروز باشید.
نگین مقصودی

باتشکر از نگین عزیز بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادن Bdjjwb
باتشکر از شما که ما رو در این مصاحبه همراهی کردید.

روزگارتون خوش

*سرپرست بخش کتاب*

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

.DefectoR.

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-01-17
لایک‌ها
29,826
امتیازها
128