• خرید مجموعه داستان های درماندگان ژانر تراژدی و اجتماعی به قلم احمد آذربخش برای خرید کلیک کنید
  • دیو، دیو است؛ انسان، انسان. هاله‌های خاکستری از میان می‌روند؛ این‌جا یا فرشته‌ای و یا شیطان. رمان دیوهای بیگانه اثر آیناز تابش کلیک کنید
  • رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید

مهم امـــ🚑ــداد نــویسندگی✏

ساعت تک رمان

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Nazanin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-03
لایک‌ها
2,773
امتیازها
113
کیف پول من
911
بعد ببخشید برای دیالوگ ها میشه اینجوری گفت

( علی ) _ ...........
( سارا ) _ ..........
برای اینکه به نویسنده حالا متوجهش کنبم کی میگه چون بعضی جاها اصلا معلوم نمیشه

انجمن رمان نویسی دانلود رمان
امضا : Nazanin

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته تالار نویسندگان
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,329
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
سلام وقتتون بخیر،اقای تاجیک من ایده اصلی دارم شروع به نوشتن میکنم ولی هیچوقت اون چیزی که توی نظر منه اتفاق نمی افته انگار که شخصیت ها خودشون دارن ادامه میدن بارها اتفاق افتاده کل تلاشم رو برای اینکه همونی که میخوام بشه بکنم ولی اتفاقا دقیقا برعکسه اون میشه
سلام وقت شما هم بخیر
قبل از اینکه شروع به نوشتن رمان کنید، تمام وقایع و اتفاقات و شخصیت ها رو به صورت لیست توی یه دفتر بنویسید. به این کار پیرنگ نویسی می گن یعنی شما خطِ مشی رمانتون رو قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید مشخص کردید و حالا وقتی که شروع به نوشتن کنید چون از قبل حوادث و اتفاقات رو مشخص کردید دیگه دچار بداهه نویسی نخواهید شد و بر اساس ذهنیاتی که برنامه ریزی کردید پیش خواهید رفت.

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,329
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
سلام آقای تاجیک
من دارم رمان دومم رو مینویسم ولی به مشگلی برخورد کردم. نمیتونم بعضی از شخصیت ها رو درست توصیف کنم! ممنون میشم کمکم کنید
سلام
خب باید اول از همه بدونیم شخصیت ما چه خصوصیاتی داره، باهوشه، تنبلِ، منزویِ، پر حرفِ، خجالتیِ یا ...
وقتی به درستی شخصیت رو شناختید ابعاد شخصیت رو می نویسید. البته تمام اینها رو باید توی ذهنتون کنار هم بچینید بعد وارد رمان کنید.

مثلا علی پسری عاشق پیشه و خجالتی ست. لکنت زبانِ اندکی داره و برای ابراز عشقش به دختر مورد علاقه اش به خاطر شخصیتی که داره دچار دوگانگی شده.

پس قبل از نگارش شخصیت ها براشون خصوصیاتی تعریف کنید که باور پذیر باشن.
اگر بیشتر مشکل داشتید خصوصی به نام مشاوره ایجاد کنید.

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,329
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
بعد ببخشید برای دیالوگ ها میشه اینجوری گفت

( علی ) _ ...........
( سارا ) _ ..........
برای اینکه به نویسنده حالا متوجهش کنبم کی میگه چون بعضی جاها اصلا معلوم نمیشه
خیر برای حرفه ای نوشتن نباید چنین کاری انجام بدید. سعی کنید قبل از دیالوگ، جوری مونولوگِ پیش از اون رو به پایان برسونید که مشخص بشه راوی چه کسی ست.

مثلاً:

مریم دامنِ لباسش را مرتب کرد و از آینه ی رو به رو نگاهی به من انداخت:
-نظرت چیه مینا؟ قشنگ شده؟
چینی روی بینی ام انداختم و با مکث جواب دادم:
-شبیه عمه ی ناصرالدین شاه شدی.

یسنا

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-11
لایک‌ها
216
امتیازها
48
کیف پول من
545
سلام سلامت باشید.
تک بعدی بودن چیزی هست که دنیای مدرن امروزی از بشر ساخته، مثلاً می گن فلان شخص فقط در فلان زمینه استعداد داره و باید در همون زمینه فعالیت کنه.
اگر به کتب تاریخی سری بزنیم حتما می خوانیم که ابوعلی سینا یک طبیب، یک فیلسوف،یک حکیم،انسان با تقوا ومتدین و . . . بود.اما آیا در این زمان کسی رو چنین توانا می تونیم پیدا کنیمم؟ حال ما بخواهیم این تک بعدی بودن رو وارد داستان کنیم، باید شخصیتی بنویسیم که فاقد انعطافِ مثل رباطی که برنامه ریزی شده پیش می ره. نوشتن پیرامون این شخصیت نیاز به مطالعه ی تمام ابعاد زندگیش داره. مثلا یک کارمنده که صبح به اداره می ره و شب بر می گرده و هیچ هیجان خاصی توی زندگیش وجود نداره.
سپاس فراوان

امضا : یسنا

یسنا

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-11
لایک‌ها
216
امتیازها
48
کیف پول من
545

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,329
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
آقای تاجیک اگه زحمتی نیست میشه یه توضیح جامع در مورد پیرنگ بدین تا پرونده‌اش رو ببندم خیلی درگیرش شدم ممنون
بله البته.

📗 اگر بخواهیم ساده با موضوع برخورد کنیم، باید تعریف ابتدایی آن را بگوییم:

📐به روابط علت و معلولی در داستان پیرنگ گفته می‌شود! این تعریفی است که در ابتدای این مبحث بکار می رود. اما آیا این تعریف کافی است؟ اصلاً این تعریف کمکی به فهم بهتر پیرنگ داستانی می‌کند یا فقط گیج ترمان می‌کند؟ اصلاً چه طور می‌شود روابط علت و معلولی بین حوادث داستان ایجاد کرد؟

خب برای این که بتوانیم از پیرنگ استفاده کنیم، باید تعریف بهتری از آن داشته باشیم. تعریفی که بتوانیم با آن داستانی بنویسیم.
👈یک تعریف ساده، یک فرآیند ساده
اول بیایید تعریف خودمان را از پیرنگ داستانی کمی تغییر بدهیم. تعریف اول به ما می‌گوید که داستان دارای روابط علت و معلولی است. من این تعریف را کمی باز می‌کنم:

پیرنگ داستان به ما می‌گوید که هر اتفاقی در داستان، دلیلی در خودِ روایت دارد. به معنای بهتر، اگر می‌خواهیم حادثه ای بگذاریم، اول باید دلیلش را پیدا کنیم!
چه طور به این تعریف رسیدیم؟ از آن جا که بین هر حادثه ای با دیگر حوادث داستان، ارتباط معنادار وجود دارد، پس احتمالاً حادثه بعدی که قرار است بنویسیم باید نتیجه و سرانجام یکی از اتفاقات قبلی باشد. و وقتی هر حادثه‌ای علتی داشته باشد، پس علتش باید در خودِ داستان باشد!

علت اتفاقات در پیرنگ داستان یعنی چی؟

اگر سری بزنید به ابتدای داستانی که نوشته اید، به یک نکته جالب می‌رسید. همه این اتفاقات به یک دلیل کلی رخ داده اند. مثلاً زنی، شوهرش را از دست داده و حالا احساس ناامنی از بقیه مردها می‌کند. یا مردی که از یک ر*اب*طه عاطفیِ سخت بیرون آمده و خودش را رها کرده، حالا با برگشت عشق سابق روبرو شده است. در ظاهر اتفاقی عادی به نظر می‌رسند. اما چه چیزی می‌تواند این روایت را متفاوت کند؟ علت این اتفاق!

هر زنی به هر دلیلی ممکن است روزی از شوهرش جدا بشود، یا شوهرش را از دست بدهد. واکنش هر زن به آن متفاوت است. اگر زنی خودش تصمیم به جدایی گرفته باشد، احتمال این که فراغت ذهنی بیشتری بعد از جدایی داشته باشد بیشتر است. اما اگر جدایی به همان زن تحمیل شده باشد، ترسش از مردها بیشتر است. یک اتفاق با دو دلیل متفاوت! پس همین دلیل اصلی که در داستان به آن «شاه پیرنگ» هم می‌گویند، می‌تواند تجربه متفاوتی برای آن‌ها ایجاد کند.

زندگی ما خودش پر از دلیل است
برای کسی که پیرنگ را یاد گرفته باشد، پیش بینی کردن آینده چندان کار سختی نیست! وقتی دلیل موقعیت فعلی را می‌دانیم، پس می‌فهمیم که ادامه دادن این مسیر می‌تواند به کجا منجر بشود؟ و این همان چیزی است که باعث می‌شود که یک نویسنده بتواند آینده را در مورد بعضی اتفاق‌ها پیش بینی کند.

هر دلیلی خودش یک نقطه پررنگ است. او با کنار هم قرار دادن این نقطه‌های پررنگ و کمرنگ، سلسله حوادث را پیش بینی می‌کند.

امیدوارم متوجه ی فحوای کلام شده باشید.

areferoman

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
21
امتیازها
3
کیف پول من
50
سلام
خب باید اول از همه بدونیم شخصیت ما چه خصوصیاتی داره، باهوشه، تنبلِ، منزویِ، پر حرفِ، خجالتیِ یا ...
وقتی به درستی شخصیت رو شناختید ابعاد شخصیت رو می نویسید. البته تمام اینها رو باید توی ذهنتون کنار هم بچینید بعد وارد رمان کنید.

مثلا علی پسری عاشق پیشه و خجالتی ست. لکنت زبانِ اندکی داره و برای ابراز عشقش به دختر مورد علاقه اش به خاطر شخصیتی که داره دچار دوگانگی شده.

پس قبل از نگارش شخصیت ها براشون خصوصیاتی تعریف کنید که باور پذیر باشن.
اگر بیشتر مشکل داشتید خصوصی به نام مشاوره ایجاد کنید.
ممنون

یسنا

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-11
لایک‌ها
216
امتیازها
48
کیف پول من
545
بله البته.

📗 اگر بخواهیم ساده با موضوع برخورد کنیم، باید تعریف ابتدایی آن را بگوییم:

📐به روابط علت و معلولی در داستان پیرنگ گفته می‌شود! این تعریفی است که در ابتدای این مبحث بکار می رود. اما آیا این تعریف کافی است؟ اصلاً این تعریف کمکی به فهم بهتر پیرنگ داستانی می‌کند یا فقط گیج ترمان می‌کند؟ اصلاً چه طور می‌شود روابط علت و معلولی بین حوادث داستان ایجاد کرد؟

خب برای این که بتوانیم از پیرنگ استفاده کنیم، باید تعریف بهتری از آن داشته باشیم. تعریفی که بتوانیم با آن داستانی بنویسیم.
👈یک تعریف ساده، یک فرآیند ساده
اول بیایید تعریف خودمان را از پیرنگ داستانی کمی تغییر بدهیم. تعریف اول به ما می‌گوید که داستان دارای روابط علت و معلولی است. من این تعریف را کمی باز می‌کنم:

پیرنگ داستان به ما می‌گوید که هر اتفاقی در داستان، دلیلی در خودِ روایت دارد. به معنای بهتر، اگر می‌خواهیم حادثه ای بگذاریم، اول باید دلیلش را پیدا کنیم!
چه طور به این تعریف رسیدیم؟ از آن جا که بین هر حادثه ای با دیگر حوادث داستان، ارتباط معنادار وجود دارد، پس احتمالاً حادثه بعدی که قرار است بنویسیم باید نتیجه و سرانجام یکی از اتفاقات قبلی باشد. و وقتی هر حادثه‌ای علتی داشته باشد، پس علتش باید در خودِ داستان باشد!

علت اتفاقات در پیرنگ داستان یعنی چی؟

اگر سری بزنید به ابتدای داستانی که نوشته اید، به یک نکته جالب می‌رسید. همه این اتفاقات به یک دلیل کلی رخ داده اند. مثلاً زنی، شوهرش را از دست داده و حالا احساس ناامنی از بقیه مردها می‌کند. یا مردی که از یک ر*اب*طه عاطفیِ سخت بیرون آمده و خودش را رها کرده، حالا با برگشت عشق سابق روبرو شده است. در ظاهر اتفاقی عادی به نظر می‌رسند. اما چه چیزی می‌تواند این روایت را متفاوت کند؟ علت این اتفاق!

هر زنی به هر دلیلی ممکن است روزی از شوهرش جدا بشود، یا شوهرش را از دست بدهد. واکنش هر زن به آن متفاوت است. اگر زنی خودش تصمیم به جدایی گرفته باشد، احتمال این که فراغت ذهنی بیشتری بعد از جدایی داشته باشد بیشتر است. اما اگر جدایی به همان زن تحمیل شده باشد، ترسش از مردها بیشتر است. یک اتفاق با دو دلیل متفاوت! پس همین دلیل اصلی که در داستان به آن «شاه پیرنگ» هم می‌گویند، می‌تواند تجربه متفاوتی برای آن‌ها ایجاد کند.

زندگی ما خودش پر از دلیل است
برای کسی که پیرنگ را یاد گرفته باشد، پیش بینی کردن آینده چندان کار سختی نیست! وقتی دلیل موقعیت فعلی را می‌دانیم، پس می‌فهمیم که ادامه دادن این مسیر می‌تواند به کجا منجر بشود؟ و این همان چیزی است که باعث می‌شود که یک نویسنده بتواند آینده را در مورد بعضی اتفاق‌ها پیش بینی کند.

هر دلیلی خودش یک نقطه پررنگ است. او با کنار هم قرار دادن این نقطه‌های پررنگ و کمرنگ، سلسله حوادث را پیش بینی می‌کند.

امیدوارم متوجه ی فحوای کلام شده باشید.
ممنون

Aida.a

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-03-09
لایک‌ها
467
امتیازها
53
کیف پول من
51
سلام آقای تاجیک
حقیقتش من هر رمانی ک می نویسم و به ناظرم نشون میدم ایشون میگن رمانت حس و حال نداره باد مطالعه کنی و بیشتر درباره ی موضوع توضیح بدی من میرمو بیشتر توضیح میدمو و یک جملرو کامل تفکیک می کنم اون وق دیگران میگن رمانت کلیشه زیاد داره من واقعا موندم چیکار کنم سعی کردم یکم توضیح بدمو و ب قولشون کلیشه ها رو حذف کنن دیگران میگن رمانت جذابیت خاصی نداره ک خواننده رو جذب کنه 😔😔
لطفا کمکم کنید اقای تاجیک 🙏

امضا : Aida.a
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا